Corocznie Koreę odwiedza około 10 milionów zagranicznych turystów, którzy przyciąga bogata historia i tradycje tego kraju, a także różnorodność atrakcji turystycznych.
W tej sekcji dowiesz się podstawowych informacji o turystyce w Kraju Porannego Świeżego Powietrza.
Terytorium współczesnej Republiki Korei znajduje się na Półwyspie Koreańskim na południe od 38 równoleżnika, przez który przebiega linia demarkacyjna ustanowiona w 1945 roku i ostatecznie ustalona w 1953 roku. W skład Korei Południowej wchodzi również duża wyspa Czedżu (Jeju). Najwyższy punkt na terenie kontynentalnym Korei Południowej to góra Jirisan (1915 metrów), a najwyższy punkt na wyspie Czedżu (Jeju) to góra Hallasan (1950 metrów). Jeśli mówimy ogólnie, to Republika Korei leży w Azji Północno-Wschodniej, między Chinami a Japonią.
LUDNOŚĆCałkowita liczba ludności w Republice Korei wynosi prawie 52 miliony osób według danych spisu powszechnego za lipiec 2019 roku. Większość ludności skupia się w Seulu i prowincji Gyeonggi, a także w miastach Busan, Incheon (Inczon), Daegu, Daejeon, Gwangju i Ulsan.Ponad 98% mieszkańców Korei to Koreańczycy. Jednocześnie w Korei Południowej następuje silny napływ obcokrajowców, głównie przybywających w celach nauki i pracy. W ciągu ostatnich 10 lat liczba obcokrajowców przebywających w Korei wzrosła z 45 tysięcy do 1 miliona osób.
RELIGIAWiększość ludności nie wyznaje żadnej religii (prawie 57% mieszkańców określiło się jako ateiści), około 27% Koreańczyków wyznaje protestantyzm, około 16% buddyzm, a mniej niż 1% konfucjanizm.
WALUTAWalutą jest południowokoreański won. W obiegu są monety: 1, 5, 10, 50, 100 i 500 wonów. Banknoty występują w nominałach: 1000, 5000, 10000 i 50000 wonów. Kurs wymiany wynosi około 970 wonów za 1 dolar. Najlepiej wymieniać obce waluty w koreańskich bankach lub specjalistycznych kantorach znajdujących się w turystycznych dzielnicach, takich jak Insadong, Itaewon, Myeongdong. Można również wymieniać pieniądze w hotelach lub na lotnisku, co jest bardzo wygodne, ale nieopłacalne z powodu wysokiej prowizji. W Korei nie przyjmuje się obcej waluty, ale płatności wirtualne i karty plastikowe są powszechnie akceptowane. W Korei nie przyjmuje się napiwków.
ADMINISTRACYJNY PODZIAŁAdministracyjnie Republika Korei składa się ze stolicy Seulu, specjalnego miasta Sejong (Sedżong), ośmiu prowincji i jednej autonomicznej prowincji. W kraju są sześć miast metropolitalnych: Busan, Daegu, Incheon, Gwangju, Daejeon i Ulsan, 74 miasta i 84 powiaty.
SEULSeul to stolica i największa metropolia Korei, gdzie mieszka około dziesięciu milionów ludzi (2021). To starożytna miejscowość, gdzie historia i tradycje współistnieją z nowoczesnością, tworząc unikatowe krajobrazy. W mieście znajdziesz nie tylko miejsca do odpoczynku, ale także wiele atrakcji, które zapadną ci w pamięć na długo. To niesamowite miasto, które może zachwycić każdego podróżnika swoim harmonijnym połączeniem nowoczesnych wieżowców i starożytnych, wspaniałych pałaców z epoki Joseon. Wielu podróżników odwiedza Seul przez lata, i za każdym razem ich podróż wygląda inaczej.
BUSANBusan to drugie co do wielkości, ale nie mniej ważne miasto w Korei Południowej. Jest znane przede wszystkim jako ogromny międzynarodowy port, stolica plażowa Republiki Korei, a w ostatnich latach zyskuje popularność jako miejsce do organizacji biznesowych spotkań i konferencji MICE.
CZEDŻU (JEJU)Czedżu, znane także jako Jeju, to największa wyspa Korei, położona w najbardziej południowej części kraju. Jest to główny ośrodek turystyczny kraju, do którego przyjeżdżają zarówno Koreańczycy, jak i zagraniczni podróżnicy, aby podziwiać niezwykłą przyrodę: malownicze plaże, wodospady, skały i jaskinie, oraz zwiedzić obiekty z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO (zarówno przyrodnicze, jak i kulturowe). To miejsce, gdzie ludzie przyjeżdżają, aby zobaczyć unikalne zjawiska przyrodnicze, takie jak kaldery wygasłego wulkanu, lasy tropikalne, jaskinie lawowe, bezkresne plaże i wiele innych. Duże zainteresowanie wzbudzają różnorodne unikatowe muzea i lokalna kuchnia.
KLIMATKażdy, kto planuje podróż do Korei, musi zdecydować, w którym czasie roku chciałby tam być.
Jesienią turyści mogą podziwiać czerwone klony, co jest prawdziwą przyjemnością. Ta pora roku nazywana jest „tampkhun”. Wtedy jest trochę chłodniej, więc można sobie spokojnie pójść na długie spacery, wejść na szczyty gór w parkach narodowych czy przejechać rowerem przez naprawdę piękne okolice. W ogóle jesieniąKorea robi się naprawdę malownicza, a ludzie często jadą na wycieczki do buddyjskich świątyń czy pałaców królewskich.
Zima to czas na stoki narciarskie, które są tu bardzo dobrze wyposażone i zachęcają do długich zjazdów. Korea stała się gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku. Dla wypoczynku turystów dostępnych jest ponad 40 ośrodków narciarskich z kompletną infrastrukturą: hotele, wyciągi narciarskie, liczne kawiarnie i restauracje, wypożyczalnie oraz parki wodne. Nawet jeśli turysta nie umie jeździć na nartach i nie ma ochoty się tego uczyć, zawsze można pozostać na ośrodku, aby skorzystać ze spa, spróbować szczęścia w kasynie, odwiedzić źródła termalne lub po prostu spacerować po okolicy, zwiedzając lokalne atrakcje.
Wiosną trzeba koniecznie zobaczyć kwitnące wiśnie, azalie i forsycje. Można wpaść w góry Seoraksan do Parku Narodowego albo nawet pójść na medytację do buddyjskich klasztorów. Albo po prostu popatrzeć na Koreę, która właśnie wtedy nabiera tych różowych, żółtych i fioletowych odcieni.
Sezon letni, zwłaszcza od końca czerwca do początku września, to najgorętszy czas, gdy wszystkie plaże Korei, wyposażone we wszelkie niezbędne udogodnienia, otwierają się dla miejscowych i zagranicznych turystów. Goście kraju mogą się kąpać i opalać, spróbować swoich sił w surfowaniu i windsurfingu, nurkować, degustować różne rodzaje owoców morza w plażowych restauracjach. A na wyspie Jeju można spróbować swoich sił jako speleolog w jaskiniach lawy lub wziąć udział w spływie kajakowym na przezroczystym kajaku.
KRÓTKA HISTORIAPierwsze koreańskie królestwo, Gojoseon, powstało w 2000 roku p.n.e. Po okresie Trzech Królestw (Silla, Paekche i Goguryeo), na Półwyspie Koreańskim nadal panowało zjednoczone królestwo Silla i dynastia Goryeo. Pod koniec XIV wieku, po upadku dynastii Goryeo, krajem rządziła dynastia Joseon przez 500 lat i została zniszczona przez japońską inwazję w 1910 roku. Korea odzyskała niepodległość od Japonii w 1945 roku i utworzyła Republikę Korei. Jednak kraj został podzielony na pół w wyniku krwawej wojny w latach 1950-1953 zgodnie z porozumieniem o zawieszeniu broni. Na granicy pozostała strefa zdemilitaryzowana (DMZ), biegnąca wzdłuż 38 równoleżnika.
ROZKWIT EKONOMICZNYPo wyjściu z wojny, Korea Południowa stworzyła jedną z najbardziej niezwykłych historii sukcesu gospodarczego XX wieku, przekształcając się w rozwinięte, globalnie powiązane, wysoko technologiczne społeczeństwo w ciągu kilku dekad. W latach 60. XX wieku PKB na mieszkańca był porównywalny z poziomem najbiedniejszych krajów świata. W 2004 roku PKB Korei Południowej przekroczył bilion dolarów. W 2018 roku Korea Południowa zajęła 12. miejsce spośród 205 krajów pod względem PKB, a pod względem dochodu narodowego brutto kraj zajął 30. miejsce na świecie.
W Korei Południowej od lat 60. XX wieku wykształcił się specyficzny typ grup finansowo-przemysłowych - chaebol, które odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu gospodarki. Wśród najbardziej znanych chaeboli są Samsung, LG, Lotte, Hyundai i Daewoo.
WYTWORZENIE JĘZYKA KOREAŃSKIEGOJęzyk koreański należy do grupy języków uralsko-azjatyckich. Koreański alfabet, Hangul, składa się z 10 samogłosek i 14 spółgłosek. Ten system pisma został opracowany przez grupę koreańskich uczonych pod przewodnictwem króla Sejonga Wielkiego w 1443 roku. Koreański alfabet jest wpisany na listę obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO.
TRADYCYJNY KOREAŃSKI DOMTradycyjny dom w Korei nazywany jest hanokiem. Jego charakterystyczną cechą jest budowa wyłącznie z naturalnych materiałów. Głównie używana jest ziemia, z której powstaje fundament i dachówka, która jest w znacznej części wypalana w wielkich piecach ziemnych, a materiałem do ścian i podłóg jest drewno. Dachy domów mają charakterystyczny kształt, którego trudno nie zauważyć.
Do ogrzewania mieszkań używano technologii ondol. Zasada jej działania polegała na tym, że w kuchni lub w zewnętrznej ścianie pokoju znajdowała się piec. Pod podłogą pokoju układano poziome kanały (tunele) na dym i gorące powietrze, które przepływało przez kanały podczas palenia drewna w piecu. Specjalne urządzenie w systemie ogrzewania podłogowego pomagało utrzymać ciepło przez długi czas.
Dziś ogrzewanie podłogowe za pomocą systemu ondol jest typową cechą tradycyjnego koreańskiego domu. Jednak w nowoczesnych domach prawie nie stosuje się pierwotnej formy systemu ondol, a zastępuje go ulepszony system podłogowego ogrzewania wodnego.
TRADYCYJNA ODZIEŻPrzez wieki tradycyjny strój hanbok był formalnym ubraniem na wszystkie życiowe okazje. Dopiero około 100 lat temu stał się on ubiorem okazjonalnym, przechodząc z kategorii codziennej na wyjątkową.
Współczesny hanbok to przede wszystkim ubranie na różne święta i festiwale, czy to tradycyjny ślub, festiwale związane z wydarzeniami historycznymi, czy obrzęd narodzin dziecka.
GASTRONOMIAHANSIKHansik czyli kuchnia koreańska posiada swoje unikalne cechy. Może być bardzo pikantna, ale można dostosować przyprawy do własnego gustu. Głównymi składnikami przypraw i sosów są czerwony pieprz, czosnek i cebula. Tradycyjnymi narzędziami stołowymi w Korei są pałeczki (drewniane lub stalowe), ale obok nich cudzoziemcom podawane są także europejskie sztućce: widelec, nóż, łyżka.
Typowe koreańskie dania:
KIMCHI to pikantnie przyprawiona kiszona kapusta, głównie pekińska. Ogólnie, to kiszone główki lub liście krzyżowych, przyprawione czerwonym pieprzem, zieloną cebulą, sokiem z cebuli, czosnkiem i imbirem.
BULGOGI to mięso (wołowina lub wieprzowina) wcześniej zamarynowane w sosie sojowym, pokrojone w cienkie paski, które trzeba samodzielnie usmażyć na specjalnej patelni lub grillu. Usmażone mięso układa się na liściach sałaty z ryżem, warzywami i przyprawami.
BIBIMBAP to przyprawione mięso i sezonowe warzywa, zioła, korzenie i grzyby pięknie ułożone na gotowanym na parze ryżu. Potrawę ozdabia usmażone na patelni jajko. Przed spożyciem wszystko należy polać ostrą pastą i wymieszać. Spożywa się na gorąco.
SAMGYEOPSAL to wieprzowa karkówka z grilla, przygotowywana bez przypraw. Często jada się ją, maczając w mieszance oleju sezamowego i soli lub zawijając w warzywa z dodatkiem pasty sojowej.
SAMGYETANG to duszony młody kurczak nadziewany żeń-szeniem, czosnkiem i słodkim ryżem. Jest to pożywne danie, które najlepiej smakuje w upalne dni.
CHIMAEK to smażony kurczak, podawany z piwem. Do spożycia kurczaka używa się różnych przypraw: ostry-słodki sos, sos sojowy i wiele innych.
W Korei popularne są tanie potrawy uliczne, które można znaleźć na rynkach, stacjach metra i w "pojangmacha" - ulicznych wózkach w ruchliwych dzielnicach.
KRÓLEWSKI HANJEONGSIK to pełna potrawa, składająca się z najlepszych koreańskich przysmaków i pikantnych przekąsek - tradycyjny zestaw wykwintnych dań koreańskiej kuchni. Oddzielnie serwowane są tylko czuk (ryżowa kasza), ttok (placki ryżowe) i deserowe napoje. Jest to wyjątkowa potrawa, która w przeszłości była przeznaczona dla królewskich osobistości i arystokratów.
WARUNKI WJAZDU DO KRAJUWjazd do kraju odbywa się bez kwarantanny dla wszystkich turystów, niezależnie od posiadania jakiejkolwiek szczepionki.
Obywatele Polski nie potrzebują wizy, aby wjechać na teren Korei Południowej w celach turystycznych. Bez wizy można przebywać do 90 dni.
Przed podróżą konieczne jest złożenie wniosku K-ETA (Korea Electronic Travel Authorisation) i uzyskanie zgody (bez tego zezwolenia nie będzie możliwe otrzymanie karty pokładowej na lotnisku wylotu ani wjazd do Republiki Korei). K-ETA nie jest wizą! Zezwolenie K-ETA nie gwarantuje wjazdu do Republiki Korei, ostateczną decyzję podczas kontroli paszportowej podejmują pracownicy służb imigracyjnych Republiki
Korei. Do 31.12.2024 r. obywatele Polski nie muszą składać wniosku K-ETA.
Przy przekraczaniu granicy należy przedstawić następujące dokumenty:
1. Aktualny paszport ważny przez co najmniej sześć miesięcy (liczy się od momentu wjazdu do kraju, a nie od momentu wyjazdu, jak w wielu innych krajach).
2. Wypełniona karta migracyjna (arrival card).
3. Bilety powrotne z Korei Południowej na dowolny środek transportu (mogą to być bilety lotnicze lub morskie), lub bilety do kraju trzeciego, jeśli cudzoziemiec podróżuje tranzytem.
4. Potwierdzenie posiadania środków na pobyt w Korei Południowej, lub dowód płynności finansowej (może to być opłacona rezerwacja hotelowa na cały okres pobytu, wyciąg z konta bankowego, karta płatnicza akceptowana w Korei lub wystarczająca ilość gotówki na cały okres pobytu).
Uwaga!Pracownicy południowokoreańskiej służby migracyjnej mają prawo, zgodnie z prawem swojego kraju, przesłuchać każdego cudzoziemca przy wjeździe w celu sprawdzenia zgodności deklarowanego celu wizyty z rzeczywistymi intencjami. W przypadku rozbieżności mogą odmówić wjazdowi.
PROGRAM LOTÓWNajprostszym i najwygodniejszym sposobem dotarcia do Korei jest samolot. Obecnie można dotrzeć do Korei bezpośrednimi lotami LOT z Warszawy i Wrocławia. Istnieje również wiele lotów łączonych: Turkish Airlines, Emirates, Qatar Airways, Lufthansa, KLM i inne.
Z LOTNISKA DO SEULUTuryści zagraniczni przybywają na Międzynarodowe Lotnisko Incheon i mogą dotrzeć do Seulu koleją, autobusem lub taksówką.
Zwykły pociąg kursuje na trasie Międzynarodowe Lotnisko Incheon – stacja Seul. Czas przejazdu wynosi 53 minuty. Pierwszy pociąg odjeżdża o 5:24, a ostatni o 23:45. Ma 10 przystanków, z których na sześciu można przesiąść się na metro miejskie. Opłatę za przejazd można uiścić przy pomocy jednorazowej karty transportowej lub specjalnym biletem dla obcokrajowców M-Pass. Jednorazową kartę można kupić na pierwszym podziemnym piętrze lotniska, a M-Pass w Seulskim Centrum Turystycznym. Płatność tylko gotówką.
Pociąg ekspresowy kursuje na trasie Międzynarodowy Port Lotniczy Incheon – stacja Seoul. Czas przejazdu wynosi 53 minuty. Pierwszy pociąg odjeżdża o 5:20, a ostatni o 21:30. Bilety można kupić w Centrum Informacyjnym dla Pasażerów (nie ma potrzeby wpłacania kaucji). Przy okazaniu biletu lotniczego Korean Air można uzyskać zniżkę na przejazd. Wszystkie przystanki oraz informacje o przesiadkach są ogłaszane w językach: koreańskim, chińskim, japońskim i angielskim.
Autobusy-limuzyny kursują do różnych dzielnic Seulu i największych hoteli. Limuzyny pierwszej klasy jadą do głównych hoteli praktycznie bez przystanków. Zwykłe limuzyny mają więcej przystanków. Czas przejazdu wynosi nieco ponad godzinę. Bilety można kupić przy wyjściu z lotniska.
Pasażerowie, przylatujący nocnymi lotami, mogą skorzystać z usług specjalnego nocnego autobusu, kursującego od 00:00 do 03:50. Przystanki w autobusie są ogłaszane w językach koreańskim i angielskim.
W Korei istnieją trzy rodzaje taksówek: zwykłe, luksusowe oraz wielomiejscowe. Zwykłe i luksusowe taksówki są przeznaczone dla 4 pasażerów, podczas gdy wielomiejscowe taksówki mogą pomieścić do 9 osób.
INFRASTRUKTURA TRANSPORTOWALOTY KRAJOWEWewnętrzne loty łączą Seul z 15 największymi lotniskami w kraju. Bilety można zarezerwować na stronach internetowych wybranych linii lotniczych. Zazwyczaj wszystkie krajowe loty odbywają się z lotniska Gimpo, które znajduje się około 15 minut jazdy od Międzynarodowego Lotniska Incheon. Można tam dojechać autobusem rejsowym lub metrem. Lotnisko Gimpo jest połączone ze wszystkimi prowincjami Republiki Korei, w tym z Czedżu (Jeju).
POCIĄGIPociągi pasażerskie spełniają wszystkie międzynarodowe standardy. Istnieją trzy rodzaje pociągów: superszybki KTX, osiągający prędkość 300 km/h, superekspres ITX-Saemaeul (Intercity Train Express) oraz szybki pociąg Mugunghwa. Specjalny bilet Korail Pass, dostępny dla obcokrajowców, pozwala na podróżowanie po krajowych liniach kolejowych (
www.korail.com).
AUTOBUSY MIĘDZYREGIONALNENowoczesne, komfortowe autobusy ekspresowe łączą Seul ze wszystkimi dużymi miastami w kraju. W Seulu znajdują się 3 terminale autobusowe: w pobliżu stacji metra „Seul Terminal Autobusowy”, w pobliżu stacji metra „Gangbyeon” oraz terminal autobusowy przy stacji metra „Sangbong”.
METRONazwy wszystkich stacji metra na mapach metra są napisane zarówno po koreańsku, jak i po angielsku. Przy kasach metra zawsze można dostać bezpłatną mapę metra. Na wszystkich stacjach metra znajdują się automaty, w których można kupić jednorazowe karty transportowe. Dodatkowo pobierana jest kaucja w wysokości 500 wonów, którą można odzyskać przy zwrocie karty.
AUTOBUSYWszystkie autobusy są pomalowane na cztery kolory. Zielone kursują w obrębie jednego rejonu między stacjami metra. Niebieskie kursują między kilkoma rejonami. Czerwone obsługują połączenia podmiejskie; żółte są liniami okrężnymi. Rozkłady jazdy autobusów są zawsze dostępne na tablicach informacyjnych.
ZAKWATEROWANIEHOTELEWszystkie hotele w Korei są oceniane zgodnie z międzynarodową klasyfikacją gwiazdkową, spełniającą światowe standardy. Co trzy lata wszystkie hotele muszą przejść przejrzystą i sprawiedliwą procedurę oceny.
W Korei znajduje się wiele hoteli w różnych kategoriach cenowych. Oprócz międzynarodowych sieci, takich jak Hilton, Hyatt, Marriott i Intercontinental, istnieją również lokalne sieci. Najsłynniejszą siecią hoteli jest Lotte. Obecnie najbardziej znanym hotelem tej sieci w Korei jest Lotte World Tower, wieża o wysokości 555 metrów, w której na 123 piętrach mieszczą się sklepy, centra rozrywki, restauracje, pokoje hotelowe oraz taras widokowy i sklepy z pamiątkami.
Koszt pobytu w hotelu w dużej mierze zależy od sezonu i lokalizacji. Gościom oferowane jest śniadanie oraz bezpłatny dostęp do sieci Wi-Fi. Dla wygody klientów dostępne są również centrum fitness, sauna, centrum biznesowe, restauracje, kawiarnie oraz inne usługi.
MOTELEJednym z najtańszych rodzajów zakwaterowania w Korei są motele i "yogwany". Większość moteli znajduje się w pobliżu dworców autobusowych, stacji kolejowych i miejsc największego ruchu turystycznego. Motele są bardzo liczne i łatwe do znalezienia, a także stosunkowo tanie. Zazwyczaj wolne pokoje są dostępne zawsze, chyba że jest to szczyt sezonu lub jakieś święto.
"Yogwany" zazwyczaj oferują pokoje z "ondolem" (podgrzewaną podłogą) i zestawem pościeli. Jeśli potrzebujesz pokoju w stylu zachodnim (czyli z łóżkiem), warto zarezerwować go z wyprzedzeniem. Zwykle takie pokoje kosztują około 25-50$.
KONDOMINIAKondominium to wygodne mieszkanie, w którym można gotować, korzystać z sali konferencyjnej, basenu i innych udogodnień. W pobliżu znajdują się supermarkety i restauracje. Zazwyczaj kondominia są położone w pobliżu ośrodków narciarskich, znanych gór, parków i plaż, i zazwyczaj są bardzo duże.
Koszt pobytu w kondominium zależy od poziomu obsługi, dlatego ceny wahają się od 30$ do 100$ za noc. Warto jednak pamiętać, że pobyt w wysokiej klasy kondominiach może kosztować powyżej 200$.
TRADYCYJNY DOM KOREAŃSKI HANOKPodróżując po Korei, nie sposób nie zauważyć wielu domków o stylizowanych dachach pokrytych dachówką, których krawędzie skierowane są w górę. To tradycyjny dom Hanok. Zbudowany jest z naturalnych surowców. Takich tradycyjnych domów jest wiele w całym kraju. W niektórych z nich działają hotele. Cena takiego noclegu wynosi około 80$.
TEMPLESTEY Koreańskie świątynie są przesiąknięte duchem ponad 1700-letniej historii koreańskiego buddyzmu. Podczas pobytu w świątynie i pod opieką buddyjskich mnichów goście mogą doświadczyć autentycznej praktyki buddyjskiej religii i zatrzymać się na kilka nocy w ramach wielodniowego programu.